. . . .STRÁNKY RHODÉSKÝCH RIDGEBACKŮ. . . . ENDYHO A ENRICA Z TIKOVICKÉHO VRŠKU

" PES NENÍ SMYSLEM ŽIVOTA, ALE DÁVÁ ŽIVOTU SMYSL "

Plemenný standard

Celkový vzhled : Pohledný, silný, svalnatý a čilý pes, pravidelných linií, schopný velké vytrvalosti a rychlosti. Dospělý ridgeback je pěkný, pevný a atletický pes.Má důstojnou povahu, je oddaný a miluje svého majitele,je rezervovaný vůči cizím.Zvláštností tohoto plemene je hřeben na hřbetě- ridge , který je formován tak,že zde srst roste opačným směrem než zbytek srsti.Na hřeben musí být pohlíženo jako na charakteristický znak plemene.

 
Ridge : je široký za kohoutkem a vybíhá do špičky směrem ke kořeni ocasu. Měl by být jasně vyznačen a začínat ihned za kohoutkem a pokračovat u beder nebo přes ně. Tvarem se podobá houslím se strunami směrem k ocasu.Správný ridge má proti sobě dvě korunky. Důležité upozornění : Psi bez jasně vyznačeného hřebenu nejsou považováni za přináležející k plemeni.
 
Hlava a lebka : Přiměřené délky,lebka plochá,spíše široká mezi ušima,bez vrásek v klidu.Nos černý nebo hnědý podle barvy srsti psa.Černý nos je spojený s tmavýma očima,hnědý nos s jantarovýma očima. Čenichová partie dlouhá,hluboká,silná.Čelisti silné,s dokonalým,pravidelným a úplným nůžkovým skusem.
 
Oči: Posazené spíše dále od sebe, kulaté,jasné a zářící inteligentním výrazem,jejich barva by měla ladit se zbarvením srsti.
 
Uši: Nasazeny spíše vysoko,střední velikosti,u kořene spíše široké,postupně se zužující k zaoblené špičce.Nesené těsně u hlavy.
 
Krk: Přiměřeně dlouhý,silný,bez laloku.
 
Hrudní končetiny :
Lopatky šikmé,suché a osvalené.Končetiny naprosto rovné,silné,silné kosti,lokty přilehlé k tělu.
 
Trup: Hrudník nepříliš široký,velmi hluboký a prostorný,žebra přiměřeně klenutá ,nikoliv sudová. Hřbet silný,bedra silná,osvalená a mírně klenutá.
 
Pánevní končetiny : Suše a dobře vyjádřené svalstvo,dobře zaúhlená kolena,hlezna nízko položená.
 
Tlapy: sevřené,dobře klenuté prsty,kulaté,pevné,pružné nášlapné polštářky.
 
Ocas: Silný u kořene, nenasazený ani příliš vysoko,ani příliš nízko,zužující se ke špičce,bez hrubosti.Nesený v lehkém oblouku nahoru. Nikdy zakroucený.
 
Osrstění: Krátké a husté,hladké a lesklé na dotek, ale ani vlnité ani hedvábné.
 
Zbarvení: Světle pšeničné až červeně pšeničné. Hlava,trup,končetiny a ocas jednotné barvy. Malé bílé skvrny na hrudi a prstech jsou přípustné. Tmavá čenichová partie a uši jsou přípustné.
 
Velikost: Psi :69-71 cm v kohoutku. Feny : 61-66 cm v kohoutku.
 
 
 
 

 
Kontakty: Endy (Remus) z Tikovického vršku : Eliška Zbožínková, ra.eliska@seznam.cz, tel.:+420 739 029 145 Enrico z Tikovického vršku : Marcela Šárková, sarkovam@seznam.cz, tel.: +420 724 788 495